دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 14568
تعداد نوشته ها : 77
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
GraphistThem239

جام فرهنگي؛ در اينجا بد نيست به برخي از تبعات سوء و آسيب هاي ناشي از شبكه هاي ماهواره اي اشاره اي داشته باشيم.

 

الف) ترويج خشونت

 به خوبي روشن است كه هويت هر اجتماعي بر پايه شخصيت افراد بويژه نوجوانان و جوانانش شكل مي گيرد و هر مقدار افراد جامعه مبتلا به صفات خشونت بار باشند، آن جامعه داراي نا آرامي ها و عدم امنيت بيشتري است كه به جرأت مي توان گفت ديدن فيلم ها و اكشن ها ي خشن بخصوص از نوع هاليوودي، تأثير بسياري در تحقق اين وضعيت دارد.

 

ب) سست شدن بنيان خانواده

خانواده و افراد آن، سهمي بسزا در شكل گيري اجتماع دارند كه توجه به اين مهم در جوامع اسلامي، منجر به شكل گيري و تحقق تمدن اسلامي مي گردد. اما دشمن كه به اهميت اين كانون پر مهر (خانواده) به خوبي پي برده است در جهت عفت زدايي از جوامع ديني و اسلامي، دست به تدوين و انتشار فيلم ها و تصاوير مستهجن نموده تا با تبليغات گسترده دامان همه آحاد جامعه را بگيرد و هرزگي و برهنگي را جايگزين نمايد.

 

ج) الگوگيري غلط

 از ديگر تلاش هاي شبكه هاي ماهواره اي، ايجاد فرهنگ جايگزين به جاي فرهنگ ايراني - اسلامي و ارائه سبك زندگي به مدل غربي و يا الگوهاي شرقي نزديك به غرب مي باشد. نشان دادن جلوه خرافي از دين، يكي از نمودهاي اين شيوه جهت تغيير الگوي فرهنگي جامعه مي باشد، كه در اين الگو افراد ضمن حفظ وابستگي هاي ديني و اعتقادي، با دين و فرهنگ اصيل فاصله گرفته و بيگانه مي شوند.

 

د) دخالت سياسي

يكي ديگر از آسيب هايي كه جامعه ما با ورود ماهواره به خانه ها به آن دچار شده است، دخالت سياسي قدرتهاي بيگانه در امور داخلي كشور مي باشد. اين قدرتها با راه اندازي شبكه هايي كه علي الظاهر دارند سعي مي كنند خيلي بيطرفانه واقعيت هاي رخداده را به اطلاع بينندگان بي خبر و در سانسور قرار گرفته داخلي برسانند، خيلي زيركانه اخبار و اطلاعات را جهت دهي نموده و خواسته هاي خويش را به مخاطبين القاء نموده و حتي گاهي پا را فراتر از اين گذاشته و مستقيما از مخاطبينشان مي خواهند كه به مبارزه با نظام مقدس جمهوري اسلامي بپردازند.

 

برخي از شبكه هاي ماهواره اي نيز به شايعه سازي، ايجاد فضاي بدبيني و كاهش اعتماد اجتماعي در جامعه مشغولند كه صد البته بودجه آنها نيز از طرف سازمان سيا و نهادهاي مشابه آن تامين مي شود.

 

ه) مخدوش شدن فرهنگ ديني

 دشمن از هر وسيله و رسانه اي براي مورد حمله قرار دادن فرهنگ مسلمانان بهره برداري مي كند و ماهواره نيز يكي از اين وسيله ها و رسانه هاست.

 

 در سال هاي اخير شبكه هاي ماهواره اي راه اندازي شده توسط دولت هاي غربي، تلاش فراواني نموده اند تا با انواع روش ها فرهنگ ديني جامعه ما را زير سوال ببرند و اين حربه را گاهي با ايجاد شبهه، گاهي با تحقير، گاهي با تخريب اساس مذهب، گاهي با سخت جلوه دادن اعمال مذهبي و گاهي نيز با ناكارآمدي دين اسلام، پيش مي برند.

 

اين شبكه ها هيچ ابائي ندارند كه حتي خيلي آشكارا به مقدسات مردم توهين نموده يا آنها را مسخره نمايند. و متأسفانه بايد گفت كه اين خصومت ها گاهي اوقات تأثيرگذار نيز هست و در مواردي شاهديم كه افراد كم اطلاع و حتي باسواد و تحصيلكرده در دام اين شبكه ها گرفتار شده و شبهه هاي ترويج شده را تكرار نموده و با ادعاهايي همچون روشنفكري، افراد اصيل و داراي فرهنگ ديني را عقب مانده مي خوانند.

 

ناگفته نماند موارد مطرح شده گرچه در برخي از مواضع با يكديگر تداخل دارند اما به جهت اهميتشان، به طور جداگانه ذكر گرديده اند.


دسته ها :
جمعه بیستم 11 1391 23:21
X